V sliki in besedi

Oglje se kuha, mi pa plešemo

V nedeljo, 2. septembra smo gostovali v Idrijskih Krnicah, kjer je tamkajšnje turistično društvo organiziralo tradicionalni oglarski praznik.

Domače in sosednja turistična društva so postavljali vsak svojo kopo in tekmovali, kdo bo boljši. Tekmovanje si je ogledalo veliko število gledalcev, med njimi naša folklorna skupina in Tiunšk Frenčk, ki je požel obilo zanimanja in pohval.

Zaplesali smo tudi druge plese, se poveselili skupaj z domačini in obiskovalci, ter se v mislih vrnili v čase, ko je kuhanje oglja v naših krajih pomenilo dodatni zaslužek kmetov ali pa kar njihovo preživetje.

Konkurenco so domačinom predstavljali Italijani, ki so se nepovabljeni sekali naše gozdove, kuhali oglje in domačinom odžirali zaslužek.

Kljub nekaterim grenkim mislim in spominom na težko a romantično preteklost je glavno vlogo igralo veselje, ki smo ga s svojimi plesi pomagali ustvarjati tudi mi.

Krnice Krnice1

Krnice3 Krnice5